Wdrożone rozwiązania
Od 1 września 2023 r. rozszerzyliśmy dostęp do bezpłatnych leków. Teraz skorzystają osoby po 65. roku życia, a także dzieci i młodzież do 18 lat.
Seniorzy oszczędzają na lekach już od 1 września 2016 r. – to od wtedy obowiązywał program „Leki 75+”. Teraz z bezpłatnych leków skorzysta większa liczba Polek i Polaków.


Pytania i odpowiedzi
Do tej pory program bezpłatnych leków skierowany był do osób powyżej 75. roku życia. Od momentu wejścia w życie rozszerzonego programu, skorzysta z niego 5 mln osób powyżej 65. roku życia oraz 7 mln dzieci i młodzieży do 18. roku życia. To (z już uprawnionymi) daje łącznie 16 mln Polaków, którzy będą korzystać z bezpłatnych leków.
Wystarczy otrzymać receptę na lek, który będzie znajdował się na liście bezpłatnych leków, aby z niego skorzystać. Receptę na bezpłatne leki wystawia lekarz lub pielęgniarka. Wystarczy, że na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” będzie odpowiednio litera „S” w przypadku seniorów lub „DZ” w przypadku dzieci i młodzieży.
Lista bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2 800 leków. Natomiast wykaz nieodpłatnych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia to prawie 3 800 leków.

